День писемності і мови

О рідне слово, хто без тебе я?

Любити, шанувати і плекати рідну мову – це святий обов’язок кожного українця. Особливо сьогодні, коли в нашій державі такі неспокійні часи.

Щороку 9 листопада Україна відзначає чудове свято – День української писемності і мови. Українці урочисто відзначають це свято, адже воно яскраво засвідчує багатолітній тернистий шлях розвитку рідного слова і його безсмертних творців.

День української писемності і мови – це одне з наймолодших державних свят. Його запроваджено в 1997 році за ініціативи «Просвіта» ім.. Т. Шевченка.

6 листопада 1997 року було підписано Указ Президента України, у якому говорилося: «На підтримку  ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої   ролі   української  мови  в  консолідації українського суспільства  постановляю: Установити в Україні День  української  писемності  та  мови, який відзначати щорічно  9 листопада в   день  вшанування  пам’яті Преподобного Нестора-Літописця.»

Саме в цей день громадською організацією «Просвіта», що діє в районі було організовано свято української писемності і мови на базі Топорівської сільської бібліотеки. На святі були присутні директор Будинку культури с. Рідківці Вітюк Т.М., завідувач філіалом бібліотеки с. Рідківці Кернадз М.І., завідувач філіалом бібліотеки с. Магала Бойчук М.М., завідувач філіалом бібліотеки с. Топорівці Романчук Є.І., голова Новоселицької районної організації «Просвіта» Збіра Л.В., директор школи Макаренко Ю.Д., заступник директора з виховної роботи Кравчук С.С., вчитель української мови та літератури Желіховська М.О учні школи, а також громадськість села Топорівці.

20171108_134923.jpg

Із вступним словом з історії виникнення свята виступили голова районного організації «Просвіта», вчитель історії Топорівської ЗОШ Збіра Люся Василівна, яка ознайомила присутніх із історією виникнення української писемності, із діяльністю відомих просвітителів Кирила і Мефодія. Які створили алфавіт, що став фундаментом сучасної української абетки.

Свято продовжилося «Молитвою за Україну», а продовжили його вчитель української мови та літератури Желіховська М.О., яка розповіла присутнім про життя і діяльність Нестора-Літописця та його твір «Повіст милулих літ», адже саме з ім’ям Нестора пов’язують запровадження української писемності та книжного слова. Марина Олександрівна навела для прикладу багато цитат та висловлювань відомих українців про українську писемність та мову, а також ряд прислів’їв і приказок для того, щоб показати розмаїття та багатство української мови. А ще з нагоди свята вчителька випустила буклет, який роздала присутнім.

20171108_131748.jpg

Продовжила цю розмову бібліотекар сільської ради Романчук Євдокія Іванівна, яка організувала виставку книг, що розповідають про становлення та розвиток української писемності і мови, завдяки яким можна вдосконалювати і збагачувати своє мовлення.

20171108_131438

Вчителька української мови Кравчук Стелла Степанівна доводила до свідомості присутніх те, що мова – це душа народу. Вбити мову – це те саме, що вбити душу, бо саме мова – то дар Божий для нашого народу як і рідна земля. Свою розповідь Стелла Степанівна супроводжувала слайдами. В кінці заходу учні школи розповіли вірші про мову і заспівали пісню «Гімн українській мові».

20171108_132922

Із заключними словами і зверненням до молоді берегти і плекати і рідну мову виступила Збіра Л.В. Захід закінчився співом всіх присутніх «Боже, великий, єдиний».

20171108_134053